Ochrona rąk, czyli jak dobrać rękawice do pracy…

29 października 2018


Rękawice ochronne i robocze

Wybierając odzież roboczą BHP, często zapominamy o elementach kluczowych dla bezpieczeństwa i komfortu wykonywanych prac. Jedną z nich są rękawice. Obok tradycyjnych rękawic roboczych w części zawodów konieczne jest wyposażenie pracowników w rękawice ochronne. Tylko zastosowane w nich rozwiązania zapewnią ochronę przed wyjątkowo szkodliwymi czynnikami. Warto postawić na jakość, która zredukuje ryzyko wystąpienia wypadku w miejscu pracy.
Wybór rękawic ochronnych
W trakcie wykonywania większości prac to właśnie ręce są wyjątkowo narażone na kontakt z niebezpiecznymi czynnikami. W związku z tym rękawice ochronne stały się jednym z podstawowych środków ochrony osobistej, wykorzystywanym w niemal każdej branży. Należy je stosować w każdej sytuacji, w której zachodzi ryzyko zranienia mechanicznego lub przeniknięcie szkodliwych substancji. Do zagrożeń, obok niektórych związków chemicznych, zaliczamy m.in. wilgoć, ogień, czynniki biologiczne czy prąd. Wybierając odpowiedni rodzaj rękawic ochronnych, możemy zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi, a tam samym ochronić zdrowie pracownika.

Rodzaje rękawic ochronnych

Rękawice antyprzecięciowe

Uszkodzenia mechaniczne należą do najpoważniejszej grupy ryzyka w miejscu pracy. Najbardziej narażone na nie są właśnie dłonie i przedramiona. Szczególne zagrożenie obserwuje się w branżach, w których pracownicy muszą wykonywać wiele manualnych czynności w pobliżu niebezpiecznych materiałów, jak w obróbce szkła i metali, czy w branży budowlanej. Prosta konstrukcja rękawic antyprzecięciowych umożliwia komfortową pracę, jednocześnie chroni jednak przed ostrymi krawędziami i uszkodzeniami skóry pracowników.

Rękawice elektroizolacyjne

Prąd elektryczny niesie ryzyko nie tylko dla zdrowia, ale również życia pracowników. Z tego powodu obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie rękawic, które zapobiegają niebezpiecznemu porażeniu. Specjalny materiał zapewnia bezpieczeństwo prac. Warto zdecydować się na modele wysokiej jakości, które gwarantują również wysoką wygodę użytkowania.

Rękawice chemiczne

W przypadku narażenia na kontakt z zagrażającymi życiu lub zdrowiu substancjami chemicznymi należy zadbać o to, aby pracownicy byli wyposażeni w nowoczesne rękawice chemiczne. Stanowią one warstwę izolacyjną, uniemożliwiającą szkodliwym związkom kontakt ze skórą ludzi. Warto zwrócić uwagę na opis produktu – tańsze warianty mogą nie chronić użytkowników przed niektórymi substancjami.

Rękawice termoodporne

Często bagatelizujemy ten czynnik, ale niskie temperatury mogą stać się poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa pracowników. Wychłodzone ręce przekładają się na spadek komfortu i wydajności, a z czasem uniemożliwiają realizację obowiązków. W interesie pracodawcy leży zapewnienie podwładnym odpowiedniej ochrony cieplnej. Rękawice termoodporne to gwarancja wygody nawet w wyjątkowych warunkach pogodowych.

Rękawice termoizolacyjne

Oparzenia należą do wyjątkowo często spotykanych rezultatów wypadków w miejscu pracy. Narażone są na nie szczególnie osoby pracujące w miejscu, które naraża je na wysokie promieniowanie cieplne czy ciepło kontaktowe. Materiał rękawic termoodpornych oddaje ciepło bardzo powoli, dzięki czemu zapobiega oparzeniom.

Rękawice antystatyczne

W niektórych miejscach pracy należy zniwelować ryzyko wyładowań elektrostatycznych. Dotyczy to zwłaszcza osób zatrudnionych w laboratoriach czy w przemyśle elektronicznym. Rękawice antystatyczne (nazywane również antyelektrostatycznymi) to tanie i skuteczne rozwiązanie wszystkich problemów uniemożliwiających sprawną realizację obowiązków.

Rękawice antywibracyjne

Urządzenia drżące (takie jak młoty pneumatyczne czy piły) powodują niebezpieczne dla pracowników drgania. Aby je zniwelować, warto wyposażyć ich w profesjonalne rękawice wibracyjne. Jednocześnie zapewnią komfort pracy i chronią przed możliwością zaistnienia wielu nieszczęśliwych zdarzeń.

Nasi producenci

obuwie

rękawice

obuwie

wkładki do butów